Wiesz co trzeba zrobić, żeby założyć firmę?

20 stycznia 2021

Czy zakładanie firmy jest dla ciebie odpowiednie?

Jeśli twoje codzienne marzenia o rozpoczęciu działalności gospodarczej są składane z obrazami, na których dajesz komuś zlecenie, a następnie odchodzisz od picia koktajli przy basenie, podczas gdy oni wykonują całą pracę, to po prostu możliwe, że własność firmy nie jest dla ciebie. Podczas gdy wielu z nas ma romantyczne wyobrażenia o byciu szefem, rzeczywistość dla większości nowych właścicieli firm jest taka, że pracują oni ciężej za mniejsze korzyści finansowe niż ich pracownicy, zwłaszcza w pierwszych latach. Więc jeśli nie jesteś gotowy, aby być pierwszym, który przyjedzie, ostatnim, który odejdzie, najciężej pracującym i najgorzej opłacanym członkiem twojej siły roboczej, prawdopodobnie lepiej jest pracować dla kogoś innego.

Czy masz odpowiednie umiejętności?

Umiejętności, których potrzebujesz, aby prowadzić udany biznes, prawdopodobnie nie są tymi, których potrzebujesz. Jasne, jeśli chcesz pracować jako niezależny projektant graficzny, musisz wiedzieć o projektowaniu, ale jeśli chcesz wyrosnąć na właściciela firmy projektowej, potrzebujesz mnóstwo innych umiejętności. Musisz być w stanie sprzedawać swoje usługi, na początek. Następnie musisz zaplanować obciążenie pracą, przekazać zadania swoim pracownikom i zmotywować ich do wykonania. Musisz również wiedzieć trochę o prowadzeniu dokumentacji i rachunkowości, a także prawnych aspektów swojej działalności, nawet jeśli ostatecznie zdecydujesz się zatrudnić specjalistów do zarządzania tej strony biznesu dla Ciebie. Ponieważ jesteś odpowiedzialny za składanie deklaracji podatkowych, kto je przygotowuje, oraz za zapewnienie zgodności z wymogami prawnymi. Jeśli to możliwe, zapoznaj się z przepływami pieniężnymi i strategiami cenowymi, zanim podejmiesz działania. Jeśli już założyłeś swoją firmę, naucz się szybko.

Jesteś zorganizowany?

Jak możesz sobie wyobrazić, bycie zorganizowanym, zdyscyplinowanym i skoncentrowanym jest niezbędne. Kiedy jesteś szefem, nie ma nikogo, kto mógłby złamać bicz, oprócz ciebie. Jeśli masz zamiar dawać przykład, musisz kultywować mamuta etykę pracy, ale także nauczyć się pracować mądrze.

Czy masz osobowość?

Musisz być człowiekiem bez uprzejmości, ponieważ bycie szefem oznacza dostarczanie od czasu do czasu złych wieści i trzymanie się swojej broni, a także wiedzę jak wydobyć z ludzi to co najlepsze. Potrzebujesz odporności, aby poradzić sobie z odrzuceniem i niepowodzeniem i nadal pojawiać się codziennie rano z uśmiechem na twarzy. Musisz być w stanie zachować pewność siebie, gdy nie jesteś pewien, skąd pochodzi następny posiłek, a także musisz być w stanie wziąć krytykę na podbródku i wykorzystać ją do poprawy swojej wydajności, nie pozwól jej zjeść na ciebie, dopóki nie wpadniesz w depresję. Potrzebujesz realistycznego spojrzenia, wsparcia rodziny i przyjaciół oraz odrobiny szczęścia.

Co najważniejsze, potrzebujesz jednak palącego powodu, aby dalej działać, kiedy tracisz nadzieję, strategii wyjścia na wypadek, gdyby sprawy przybrały brzydki obrót, oraz mądrości, aby wiedzieć, które zastosować, kiedy. Jeśli masz to wszystko, założenie firmy może być najbardziej satysfakcjonującą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiłeś.