Sposób na przygotowanie zdjęć do druku

10 września 2018

Druk fotografii

Wdrożenie zdjęć do druku

Dobrze przygotowany projekt bądź zdjęcie stanowi 70% sukcesu dobrego wydruku. Nie ma w tej kwestii cudów. W momencie, gdy źródło wydruku będzie posiadało słabą jakość, wówczas nawet najlepszy drukarz oraz dobrej jakości sprzęt nie będą w stanie pomóc.

Rozdzielczość

Obecnie nikt nie powinien mieć z tym kłopotów. Nawet kompakty średniej klasy wyposażone są w matryce o rozdzielczości od 10 megapikseli (Mpix) wzwyż. W przypadku lustrzanek jest znacznie lepiej. Oprócz rozdzielczości powinniśmy kłaść również duży nacisk na wybrany format zdjęcia oraz sposób zapisu. W trakcie drukowania ważna jest jakość zdjęcia, zatem jeżeli posiadamy taką możliwość, powinniśmy robić zdjęcia w formacie RAW. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas należy wybrać format JPG i zwracać szczególną uwagę na kompresję (czasami jest ona określana jako "Jakość/Quality"). Im mniejsza wartość kompresji, tym lepiej dla naszego wydruku. Sytuacja wygląda podobnie, gdy zamierzamy eksportować pliki do druku z programów służących do edytowania zdjęć, takich jak Photoshop czy Lightroom - należy każdorazowo ustawiać jak najwyższą jakość zapisu plików.

Wydruki fotograficzne

Szacunkowy miernik jakości nazywa się ppi (z angielskiego pixels per inch). W przypadku druku jest to pochodna wielkości zdjęcia, którą wyraża się w pikselach a także wybranym rozmiarem wydruku (w centymetrach). Przyjmuje się, że już wartość 100 ppi wystarczy. Oczywiście, jeżeli będzie ona wyższa, tym lepiej. Jeśli zdecydują się Państwo na użycie naszego konfiguratora wydruków, to będzie to najszybsza metoda na sprawdzenie wartości ppi wobec konkretnych zdjęć. Nikt nie powinien mieć również problemu z ręcznym przeliczeniem. Wówczas należy użyć prostego wzoru: ppi = szerokość zdjęcia [podana w pikselach] / [szerokość wydruku [podana w centymetrach] / 2,54.

Obróbka zdjęć

Ostrzegamy przed powiększaniem zdjęć wykonywanym samodzielnie (chyba, że posiadasz fachową wiedzę na ten temat!). Może to bowiem przynieść masę szkód.

Oczyszczanie zdjęć

Warto poświęcić kilka minut na przyjrzenie się zdjęciom w sposób dokładny. Na końcowy odbiór zdjęcia mogą mieć bowiem wpływ pyłki, przebarwienia, aberracje chromatyczne, szumy czy brud na matrycy. W przypadku druku wielkoformatowego każda skaza rzuca się w oczy. Widz od głównego tematu zdjęcia może być odciągnięty przez obecność mankamentów takich jak pryszcz na czole, plama na bluzce czy innych niepotrzebnych elementów.

Nie masz dostępu do programów graficznych bądź czujesz, że nie podołasz temu zadaniu?

Retusz fotografii

Podstawową formę czyszczenia jesteśmy w stanie dla Ciebie wykonać za cenę 10 zł brutto (tą opcję oferuje konfigurator wydruków). Usługę tę realizujemy poprzez profesjonalne usunięcie ze zdjęcia następujących mankamentów: brudy z matrycy, pyłki, włoski i aberracje chromatyczne. Oprócz tego wykonujemy również zasadnicze korekty ostrości oraz kontrastu, aby zdjęcie Klienta prezentowało się możliwie najefektowniej. Oczywiście nie jest to retusz. Jeżeli wystąpi sytuacja, w której będziemy musieli poświęcić więcej pracy, wówczas skontaktujemy się z Tobą.

Formatowanie

Należący do nas konfigurator oferuje szeroki wybór rozmiary wydruków. Jednak, jeśli zlecasz fotografię do druku, miej na uwadze proporcje, w jakich je wykonano. Formaty, które najczęściej się spotyka to 4:3, 3:2 i 16:9.

Obszar barwny

Najwięcej aparatów fotograficznych zapisuje zdjęcia w przestrzeni barwnej, która nazywa się sRGB. Modele lepszej jakości posiadają również funkcję zapisu w rozszerzonym gamucie. Mowa tu o AdobeRGB. Radzimy jednak, aby nic nie zmieniać. Najlepiej będzie, gdy przestrzeń barwna zdjęcia pozostanie niezmieniona.

Jeśli chodzi o RAWy zapisywane do JPG, to w każdym zdjęciu bądź pliku trzeba osadzać profil ICC przestrzeni roboczej, na której przygotowano zdjęciu. Jeśli nie ma takiej informacji, każde zdjęcia należy odczytać tak, jakby zapisano je w przestrzeni sRGB.

Dla profesjonalistów: profile i softproofing

Softproofing umożliwia wybranie docelowej przestrzeni barw (jest to symulacja rodzaju papieru, na którym będzie drukowany obraz a także używanego tuszu). Dzięki tej opcji możliwy jest podgląd tego, w jaki sposób wyglądały będą przygotowane zdjęcia na wydruku. Oczywiście nie w 100%, ponieważ jak pokazuje doświadczenie, rezultat końcowy najczęściej jest lepszy od tego, który symuluje się na ekranie komputera.

Wydruki testowe

Zanim wydrukujesz duże i kosztowne zlecenia, należy sprawdzić kolorystykę oraz jakość wydruku. Najlepiej będzie przeprowadzić próbny wydruk prac w pomniejszeniu - jest to hard-proof.

Drukarnia internetowa lobos.promo oferuje wydruki na papierze Foto. Sprawdź ofertę!