Rozwiązania dla druku: Zapobieganie zmętnieniu tuszu

5 października 2021

Tutaj, w Domtar, otrzymujemy niezliczone pytania dotyczące produkcji druku, jak sprawić, by nasze promocje na niepowlekanych papierach Cougar® i Lynx® Opaque Ultra wyglądały bez zarzutu. Dobra wiadomość jest taka, że staramy się drukować bez podstępów: wszystkie rezultaty, jakie osiągamy, można odtworzyć przy użyciu jednego z naszych wysokiej jakości papierów niepowlekanych i konwencjonalnego sprzętu drukarskiego. Korzystając z naszych wewnętrznych wskazówek, Ty również możesz osiągnąć piękne odwzorowanie kolorów i szczegółów.

Jak mogę zapobiec zmętnieniu farby przy dużych niebieskich ciałach stałych?

Regularnie otrzymuję pytania dotyczące zapobiegania plamistości farby drukarskiej. Drukujesz pracę z dużymi obszarami silnego pokrycia w kolorze niebieskim lub fioletowym. Pozostała część pracy wygląda świetnie, ale niebieskie odcienie wyglądają na cętkowane i smugowate. Czy można to naprawić na prasie?

Zmętnienie druku na papierach niepowlekanych może być spowodowane uwięzieniem wstecznym - gdy farba nałożona w dwóch pierwszych zespołach drukujących jest nierównomiernie ściągana z już zadrukowanego arkusza przez wałki w kolejnych zespołach. Kolor cyjan może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o plamistość farby; należy rozważyć zmianę rotacji farby, aby zmniejszyć lub nawet wyeliminować plamistość farby.

Większość pras jest skonfigurowana ze standardową rotacją farby KCMY. Przesunięcie cyjanu na ostatnią jednostkę rotacji pozwoli na uzyskanie znacznie gładszego ułożenia farby.

Poniższy obraz został wydrukowany na maszynie, która posiadała dodatkowe jednostki atramentowe, które nie były używane. Pozostawiając drugi zespół otwarty, operator przesunął kolor cyjan na piąty zespół, nie dotykając pozostałych atramentów - znacznie poprawiając jednorodność. Jest to świetny sposób na rozwiązanie problemu bez utraty jakości druku.

Zdjęcie po lewej stronie przedstawia "standardową" rotację atramentów (K, C, M, Y), natomiast zdjęcie po prawej stronie przedstawia "zmodyfikowaną" rotację atramentów (K, otwarta, M, Y, C).

Aby otrzymywać więcej rozwiązań w zakresie druku, trendów w branży poligraficznej oraz inspiracji w zakresie projektowania graficznego, zaprenumeruj nasz magazyn Paper Matters.

Tagi: Cougar, lynx, Print Tips & Best Practices