Łagodzenie objawów Back-trap Mottle

16 września 2021

Drukujesz pracę z dużymi obszarami o silnym pokryciu w odcieniach niebieskiego lub fioletu. Pozostała część pracy wygląda świetnie, ale te niebieskie odcienie wyglądają na cętkowane i smugowate. Co się dzieje i jak to naprawić podczas druku?

Ponieważ reszta ciał stałych i kolorów wygląda dobrze, być może mamy do czynienia z cętkowaniem tylnej pułapki. Back-trap mottle występuje, gdy tusz czarny (K) i cyjan (C) nałożony w dwóch pierwszych zespołach prasy jest częściowo usuwany z papieru przez zespoły magenty (M) i żółtego (Y) (w standardowej rotacji tuszu KCMY). Atrament nie jest usuwany równomiernie, co powoduje powstanie cętkowanego wyglądu. Jak można sprawdzić, czy tak się dzieje? Po prostu, poproś prasowacza o usunięcie wszystkich jednostek oprócz Black i Cyan z wycisku. Kolor może się różnić od odcienia końcowego obrazu, ale powinieneś być w stanie szybko zobaczyć, czy jednorodność atramentu uległa poprawie.

OK. Możesz zobaczyć, że jednorodność atramentu jest znacznie lepsza. Co teraz zrobisz? Z pewnością nie możesz drukować tylko dwoma kolorami na swoim 4-kolorowym zadaniu! Tusz cyjanowy jest bardziej podatny na cętkowanie niż inne kolory. Chociaż może to być trochę czasochłonne dla drukarza, najlepszym rozwiązaniem jest zmiana kolejności rotacji atramentu. Większość pras jest ustawiona ze standardową rotacją atramentu KCMY. Przesuwając atrament cyjanowy na ostatnią jednostkę w rotacji, można znacznie poprawić ogólne ułożenie atramentu na wydruku.

Powyższy obrazek został wydrukowany na maszynie, która posiadała dodatkowe zespoły, które nie były wykorzystywane w tym zadaniu. Pozostawiając drugą jednostkę "otwartą", drukarz mógł przenieść kolor cyjan na piątą jednostkę i nie musiał przenosić pozostałych kolorów farby. Ponadto, znacznie poprawiła się jednorodność ułożenia farby! Wielu drukarzy nie waha się przed zmianą rotacji farby, gdy widzi tego typu cętki. Zmiana rotacji atramentu może być sposobem na uratowanie Twojej pracy bez utraty jakości druku.

Tagi: Wskazówki dotyczące projektowania druku, Wskazówki dotyczące druku i najlepsze praktyki, Trendy i wskazówki dotyczące druku