Karty w projektowaniu stron internetowych: Zalety i trendy

18 maja 2023

Ten artykuł został napisany przez Kevala Padię.

Wraz z rearchitekturą sieci, zmierzamy w kierunku budowania całkowicie spersonalizowanych doświadczeń z poszczególnymi fragmentami treści.

wiadomość sponsorowanaTreść jest teraz dzielona na różne komponenty, ponieważ musi być kompatybilna z miliardami ekranów o różnych kształtach i rozmiarach. Agregacja zależy teraz od:

 • Osoby konsumującej treści i jej preferencji
 • Lokalizacji i kontekstu środowiskowego.
 • Zainteresowań i zachowań znajomych.
 • Presji ekosystemu reklamowego.

Nawet gdy mobilność sprawia, że dominującym medium staje się przenośny ekran, wzorzec projektowy jest obecnie w większości ustawiony na karty.

Wykorzystanie kart i ich różne konotacje

Karty są obecnie wszechobecne w trendach projektowania stron internetowych i szybko stają się de facto władcą designu nawet dla internetowej trójcy Google, Twittera i Facebooka.

Karty istnieją od dawna, zwłaszcza jako medium rozpowszechniania informacji, a nawet gier. Karty handlowe pomogły ludziom zdobyć kontakty biznesowe. Jako dziecko można odnieść się do używania kart do wielu celów, a przed erą komputerów wszystkie one odgrywały ważną rolę. Karty mają jednak dodatkową zaletę. Umożliwiają one szybkie przekazywanie historii. Większość filmów to storyboardy z kartami przedstawiającymi sceny. Każde zdjęcie opowiada swoją historię.

W biznesie karty oznaczają kupony. Okólniki wysyłane do milionów ludzi to połączone pojedyncze karty.


wiadomość sponsorowanaCzym są karty w sieci?

Z internetowego punktu widzenia, karty kojarzą się z pojedynczymi myślami. Zawierają interaktywne elementy, takie jak tekst, linki, przyciski itp. i zachęcają do kliknięcia w kartę w celu zbadania powiązanych treści.

Głównym celem kart zawsze było dostarczanie zwięzłych informacji w skondensowanej przestrzeni i wzbudzanie zainteresowania czytelnika. Jest to ogromna zaleta dla stron internetowych, takich jak Facebook czy Twitter, które przyjęły wzór projektowania kart. Mogą teraz mieć zróżnicowaną zawartość, oszczędzając jednocześnie miejsce.

Karty to świetny sposób na rozwinięcie idei interakcji. Ważne jest, aby traktować karty nie tylko jako medium do zamieszczania wiadomości, ale także do promowania treści, które są angażujące. Dlatego też karty te mogą być szeroko promowane i lubiane.

Oto kilka innych powodów, dla których są one przydatne w projektowaniu:

 • Są powszechnym wyborem projektowym ze względu na kompatybilność z różnymi responsywnymi frameworkami. Pomagają w tworzeniu przyciągających wzrok interfejsów użytkownika i dobrze renderują się również na urządzeniach mobilnych.
 • Urządzenia mobilne wymagają "płynnych" układów. Karty są takimi jednostkami, które pozwalają komponentom dostać się do różnych układów ekranu.
 • Mają wbudowaną wszechstronność i mogą być formowane zgodnie z wymaganymi funkcjami.
 • Są teraz częścią trendu, dodając projektowi ogromną i niezaprzeczalną walutę.
 • Karty wprowadzają podświadomy porządek do treści i są idealne do responsywnego projektowania stron internetowych.
 • Karty można układać pionowo, tworząc układ przypominający kanał.
 • Promują oszczędność myśli, zachęcając czytelnika do przeczytania pełnej treści
 • Karty są idealne dla mediów społecznościowych, a użytkownicy mogą łatwo udostępniać treści w wielu serwisach i platformach społecznościowych.

Karta nie jest ściśle projektem, ale podejściem. Pudełka nie mogą zastępować kart z punktu widzenia projektowania stron internetowych, ponieważ karta oznacza funkcjonalność, samodzielny moduł, który można nawet przerzucać. Każda karta jest zachętą i zaproszeniem do zrobienia czegoś więcej.

Zalety korzystania z projektowania opartego na kartach

Karty mogą być używane na wiele sposobów, aby spełnić określone funkcje.

 • Karty przyciągają uwagę i są uporządkowane, ustępując miejsca minimalnej ilości tekstu.
 • Są responsywne i kuszące, ponieważ kompatybilność z urządzeniami mobilnymi jest ważnym czynnikiem.
 • Karty są strawniejsze niż więcej treści ze względu na ograniczoną przestrzeń, a czytelnicy, którzy chcą przeczytać więcej, mogą przejść dalej za pomocą przycisku akcji.
 • Karty można udostępniać w różnych serwisach i platformach społecznościowych i robić to w krótkich seriach.

wiadomość sponsorowana


W świecie rzeczywistym wiele serwisów społecznościowych zmierza w kierunku kart. Twitter uruchomił karty, aby dołączać multimedia do tweetów. Treści mogą być teraz często wyświetlane w formacie kart. Wraz z Google Now, Google rozważa nowy sposób dystrybucji informacji, odchodząc od wyszukiwania do obsługi urządzeń mobilnych.

Pinterest obraca się wokół kart, podczas gdy funkcja Discover obecna w Spotify wykorzystuje karty. Facebook wykorzystuje teraz fragmenty informacji, które mają być przekazywane za pomocą kart.

Wnioski

Kart nie można segregować według określonej estetyki, ponieważ mogą one uzupełniać wszystko i wszystkie rodzaje projektów. Karty mogą być ułożone w uporządkowany układ w czasopismach, a nawet całkowicie przewijane. Wymagają one niesamowitych umiejętności programistycznych z dużą ilością interakcji i użyteczności.

Muszą również zwracać uwagę na szczegóły w bezlitosnej przestrzeni, a także zapewniać idealną równowagę wizualną między różnymi elementami, w tym obrazami, tekstem i przyciskami akcji. Powinny też mieć określony cel. Można używać kart w trybie przewracania z rozłożoną lub odwróconą kartą w celu osadzenia treści, zdjęć, filmów itp. Karty mogą być układane pionowo lub poziomo, w zależności od orientacji.

Więcej zasobów internetowych:

 • 10 wskazówek, o których należy pamiętać podczas projektowania stron internetowych dla startupów
 • 10 zasad SEO dla projektantów
 • 10 najlepszych alternatyw dla zdjęć stockowych

-

Keval Padia jest założycielem i dyrektorem generalnym Nimblechapps. Jest programistą gier na iPhone'a, posiadającym rozległą wiedzę na temat projektowania aplikacji mobilnych i stron internetowych. Jego wizją jest stać się najlepszą firmą zajmującą się tworzeniem aplikacji mobilnych, która może przekształcić ludzki pomysł we w pełni funkcjonalną aplikację w bardzo przystępnej cenie.