Jak przygotować firmę do pracy zdalnej podczas koronawirusa

14 września 2020

Wkraczamy na nowe, dziwne terytorium.

Zamykane są szkoły, pracownicy izolują się od siebie - a niektóre nieszczęśliwe firmy już znikają z powodu ogromnego spadku popytu.
A jeśli prowadzisz małą firmę, która nie jest przyzwyczajona do pracy zdalnej, możesz nagle potrzebować szybkich planów przygotowań.

Zebraliśmy więc kilka wskazówek dotyczących zdalnej pracy, aby pomóc Two zespołom przygotować się do nowej aranżacji - od podstawowych darmowych aplikacji, których potrzebujesz, aby pozostać w kontakcie, po odpowiedni sposób myślenia, który może pomóc Twoim pracownikom wkopać się na długi dystans.
Zacznijmy od prostego:

Ustalić pewne oczekiwania (z obu stron!)

Jeśli nigdy nie musiałeś prowadzić swojej firmy zdalnie, na pewno będzie trochę za wcześnie na zamieszanie.
Więc, aby walczyć z tym na wczesnym etapie, porozmawiaj uczciwie i otwarcie z zespołem o tym, czego każdy powinien się spodziewać.

To może oznaczać rozmowę o tym:

  • - Które części ich pracy można realistycznie wykonać z domu
  • - Kiedy (i jak) twoje zespoły powinny oczekiwać od ciebie aktualizacji
  • - Jak (i jak często) będziecie organizować spotkania zespołu
  • - I czy Twój personel musi być stale dostępny - czy tylko w określonych godzinach szczytu.

Pamiętaj tylko, że oczekiwania pochodzą z obu stron. Tak więc im szybciej zaczniesz słuchać swoich pracowników, tym szybciej będziesz w stanie zorganizować ich płynną i wydajną pracę.

Daj im trochę czasu na ćwiczenia z nowymi aplikacjami.

W dzisiejszych czasach praca w domu nigdy nie była łatwiejsza. I nawet jeśli zaczynasz zupełnie nieprzygotowany, możesz z łatwością uzyskać dostęp do najwyższej klasy darmowych aplikacji komunikacyjnych, np:

  • - Skype .
  • - Zoom
  • - Slack
  • - I miejsce pracy na Facebooku.

Wszystkie te aplikacje są intuicyjne i łatwe w użyciu. Nie oznacza to jednak, że Twoje zespoły powinny od razu korzystać z nich przy ważnych połączeniach przy pierwszej próbie.
Gdy już zdecydujesz się na aplikację dla swojego zespołu, rozpocznij niezobowiązujące wewnętrzne spotkanie lub wideokonferencję i pozwól, aby ludzie mogli bezpiecznie naprawić błędy.
Jako bonus, to pierwsze spotkanie może być idealnym momentem na otwartą dyskusję o Twoich oczekiwaniach związanych z pracą zdalną!

Zachowaj je szczęśliwe i zdrowe

Dla niektórych ludzi, praca w domu brzmi jak spełnienie marzeń.

Ale na dłuższą metę przychodzi z własnymi problemami - i ważne jest, aby dać swoim zespołom znać, jak dbać o ich dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Aplikacje takie jak Moment Screen time lub Break Timer mogą pomóc twoim zespołom pamiętać o robieniu odpowiednich przerw. W ramach oprogramowania do współpracy możesz nawet poświęcić różne obszary na spotkania towarzyskie i relaks - na przykład trwającą wideokonferencję, podczas której ludzie mogą przychodzić i wychodzić, aby porozmawiać i pozostać w kontakcie ze swoimi współpracownikami.

Ale oprócz przekazywania zespołom informacji i dodawania im otuchy, jest jeszcze jeden prosty sposób, aby pomóc im w zachowaniu szczęścia, zdrowia i pełnej produktywności:

Okazują pewną elastyczność (i respektują swoje granice)

To są niezwykłe czasy.

Szkoły mogą być zamknięte, sklepy i usługi publiczne mogą być zredukowane lub całkowicie zamknięte - a to oznacza ogromne zakłócenie w codziennym życiu Twoich pracowników.
Mogą oni być zmuszeni do załatwiania ważnych spraw lub robienia zakupów w nietypowych godzinach. Mogą one być nagle utknąć z niespodziewanymi obowiązkami związanymi z opieką nad dziećmi.

Jeśli więc chcesz uzyskać najlepsze wyniki od swoich pracowników w długim okresie pracy zdalnej, powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby uczynić ich życie bardziej przyjaznym.
W normalnych okolicznościach nie dzwoniłbyś do pracownika o 21:00 (mamy nadzieję!).

A jeśli prowadzisz małą firmę, która nie jest przyzwyczajona do pracy zdalnej, możesz nagle potrzebować szybkich planów przygotowań. Nie spodziewałbyś się, że ktoś będzie pracował po 17:00, chyba że byłby to nagły wypadek - i nie spodziewałbyś się, że będzie pracował przez przerwę obiadową każdego dnia.

Więc jeśli kiedykolwiek zdenerwujesz się, że twoje zespoły nie działają idealnie, po prostu pamiętaj o tym:

Masz szczęście, że masz firmę, w której praca zdalna jest opcją.

A jeśli możesz dać swoim pracownikom odpowiednie narzędzia i odpowiednie ramy umysłu, będziesz w stanie utrzymać ich szczęśliwych i produktywnych tak długo, jak długo będzie trzeba, aby wszystko wróciło do normy.