Jak dobrać odpowiedni papier do druku cyfrowego

15 października 2021

W ciągu ostatnich kilku lat postęp technologiczny sprawił, że drukowanie stało się o wiele łatwiejsze, zwłaszcza dla kreatywnych profesjonalistów. Druk cyfrowy jest jednym z tych postępów, którego możliwości wciąż się poszerzają.

Oprócz możliwości ekonomicznego i mniejszego drukowania projektów, druk cyfrowy oferuje kreatywnym profesjonalistom więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli chodzi o wybór papieru. Ale jak każda technologia, każdy system operacyjny ma swój własny, unikalny zestaw wymagań - druk cyfrowy nie jest tu wyjątkiem. Takie rzeczy jak grubość papieru (caliper), gramatura (gsm) i wykończenie mogą się znacznie różnić w zależności od urządzenia.

Kluczem do sukcesu jest wiedza, jak dobrać odpowiedni papier do druku cyfrowego

Po pierwsze, należy określić typ używanego sprzętu cyfrowego i na jego podstawie wybrać papier. Jest to ważne, ponieważ każda drukarka cyfrowa ma inne wymagania dotyczące papieru. Na przykład HP Indigo wymaga obróbki powierzchni. Tylko dlatego, że papier jest oznaczony jako "cyfrowy" w księdze próbek, nie oznacza to, że jest on odpowiedni dla danego urządzenia.

Kiedy już znasz sprzęt, zapytaj drukarza o jego możliwości. Drukarze uwielbiają rozmawiać o swoim sprzęcie drukarskim! A jeśli chodzi o druk cyfrowy, wiele z dzisiejszych pras cyfrowych oferuje techniki, które mogą wywołać duży wpływ. Białe tusze, złote i srebrne tusze metaliczne, przezroczyste powłoki imitujące punktowe promienie UV - to wszystko można wykonać na maszynie cyfrowej.

Każda z tych możliwości będzie się różnić nie tylko w zależności od sprzętu, ale także od drukarni. Na przykład, uwielbiam cyfrowy złoty metaliczny atrament, który widziałem w pracy Domtar Make Your Mark on Cougar. Efekt ten został osiągnięty przy użyciu Xerox® 1000i Color Press. Ale sama wiedza o tym, że drukarnia posiada taki sprzęt nie wystarczy, aby uzyskać takie rezultaty.

Muszę wiedzieć, czy drukarnia ma możliwość używania cyfrowego złotego metalicznego tuszu, ponieważ prasa wymaga innych pojemników i oprogramowania, aby uzyskać pożądane przeze mnie rezultaty. Dlatego zawsze warto dowiedzieć się, jakie są możliwości sprzętu w danej drukarni.

Z tego miejsca, polecam zapytać drukarnię o wymagania dotyczące papieru w oparciu o sprzęt. Jak duża gramatura może być obsługiwana przez maszynę? Wiele pras cyfrowych może obsługiwać papier o gramaturze do 352 g/m², czyli około 130 lb.

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wykończenia papieru - w razie wątpliwości należy pytać. Gładkie i super gładkie wykończenie powinno być bezproblemowe w przypadku druku cyfrowego. Jeśli jednak zamierzasz drukować cyfrowo na papierze z wytłaczanym wykończeniem, takim jak len lub filc, zalecam przeprowadzenie testów. Możesz napotkać problemy z jednolitością drukowanych obrazów.

Aby mieć pewność, że papier, którego chcesz użyć, jest odpowiedni do druku cyfrowego, poszukaj w księdze wzorcowej informacji o tym, że papier jest gwarantowany do druku cyfrowego. I wiedz, że "kompatybilny" to nie to samo co "gwarantowany". Pewien marketer przekonał się o tym na własnej skórze.

Określili oni wyższą gramaturę tekstu niż ta, która była podana jako gwarantowana do użycia w całej firmie. Nie trzeba dodawać, że był to kosztowny błąd. W przypadku druku cyfrowego, zawsze poproś o próbki przed wydrukowaniem pełnego nakładu.

Polecam również dowiedzieć się, jakie papiery do druku cyfrowego są dostępne lokalnie. Może się to różnić w zależności od rynku i sprzedawcy papieru, ale wiedza o tym, co jest dostępne lokalnie, może mieć duże znaczenie, gdy musisz zmierzyć się z napiętym terminem.

A jeśli czas nie jest problemem, wiedz, że tylko dlatego, że papier nie jest dostępny lokalnie, nie oznacza, że nie możesz go dostać. Co najwyżej 3-4 dni od papierni do handlowca, zwykle szybciej w zależności od tego, jak często handlowiec zamawia z tej papierni.

Najważniejsze jest to, aby pracować z drukarką na początku procesu. To daje Tobie i drukarni mnóstwo czasu na rozwiązanie wszelkich potencjalnych problemów, przetestowanie papierów i zapewnienie dostępności. Jeśli zastosujesz się do powyższych praktyk, możesz mieć pewność co do wydajności papieru na prasie i czuć się pewnie wybierając odpowiedni papier do druku cyfrowego.

Tagi: papier cougar, Projektowanie i wskazówki dotyczące produkcji poligraficznej