Czy Twój atrament jest zbyt przezroczysty?

29 września 2021

Więc drukujesz kolor Pantone Matching System® (PMS) na niepowlekanym materiale. Czy nasycenie koloru jest tak "głębokie" jak oczekiwałeś? Czy uzyskujesz dobre, jednolite pokrycie powierzchni papieru? Jeśli odpowiedziałeś "nie" na którekolwiek z tych pytań, rozwiązanie może leżeć w formule farby.
Standardowe atramenty procesowe są przezroczyste. Dzięki temu możemy nakładać na siebie 4 podstawowe kolory procesowe i tworzyć nieskończone spektrum odcieni. Kolory PMS są używane do kolorów spotowych i są najlepszym sposobem na zapewnienie spójnego koloru logo lub innych elementów identyfikacji wizualnej bez względu na to, która firma drukarska lub drukarnia tworzy dany element drukowany.
Wiele kolorów PMS zawiera znaczną część białej farby. Chociaż rzadko zdarza się, aby kolory PMS były wyłapywane na innych obszarach druku, biały składnik farby ma tendencję do bycia przezroczystą bielą. Kolory PMS z dużą zawartością przezroczystej bieli mogą nie zapewniać dobrego pokrycia włókien arkusza bazowego. Powoduje to zjawisko określane przez nas jako "przełamywanie bieli", gdzie włókna papieru bazowego prześwitują przez farbę. W rezultacie otrzymujemy obszar wydruku, który wydaje się cętkowany i pozbawiony siły koloru.
Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zastąpienie przezroczystej bieli w swojej formule bielą kryjącą. Tak długo, jak nie występuje pułapkowanie koloru PMS, nie powinno to stwarzać żadnych problemów z rozwojem kolorów. Ostatnio sprawdziliśmy tę technikę podczas drukowania Cougar z Cool Gray 2. Kolor ten jest w 99% przezroczysty. Farba została przeformułowana z Opaque white i dała znacznie gładszą warstwę farby z bardziej intensywnym nasyceniem kolorów. Mimo, że istnieje niewielkie, ale nie znaczące przesunięcie w odcieniu farby z powodu dodania białego pigmentu, lepsze krycie i jednorodność warstwy farby sprawiają, że jest to lepsza opcja dla osiągnięcia optymalnej jakości druku.


Przygotowując się do użycia kolorów spotowych w następnej pracy, porozmawiaj ze swoją drukarnią i dostawcą atramentu o opcjach formuły, które mogą sprawić, że Twój produkt końcowy będzie się wyróżniał. Dzięki czemuś tak podstawowemu, jak kilka narysowań tuszem na wybranym podłożu, możesz wybrać dokładną formułę, która będzie pasować do koloru, który sobie wymarzyłeś.