4 wskazówki dotyczące planowania projektu dla następnych projektów druku cyfrowego

27 grudnia 2021

Druk cyfrowy, kiedyś uważany jedynie za rozwiązanie dla krótkich serii, ma obecnie wiele zalet, które czynią z niego poważnego rywala w zestawie mediów marki. Od personalizacji za pomocą zmiennych danych, przez techniki przyciągania uwagi, po lepszą niż kiedykolwiek jakość druku, włączenie dobrze przemyślanego druku cyfrowego do materiałów komunikacyjnych jest doskonałym sposobem na zaangażowanie klientów i opowiedzenie historii marki.

Największy błąd, jaki widzimy w przypadku druku cyfrowego, wynika z niewłaściwego planowania projektu. Często projekt druku jest tworzony bez uwzględnienia sposobu, w jaki będzie on drukowany. To duży błąd! Nie myśląc o druku cyfrowym na początku projektu, który okazuje się być projektem druku cyfrowego, ryzykujesz, że będziesz rozczarowany wynikiem i stracisz wiele korzyści, jakie oferuje druk cyfrowy. Aby w pełni wykorzystać możliwości druku cyfrowego, należy odpowiednio dostosować projekt i jego przebieg.

Oto nasze wskazówki dotyczące planowania kolejnego projektu druku cyfrowego:

1. Znaj swoich odbiorców (i korzystaj z danych) - Znajomość swoich odbiorców jest niezbędna w każdym projekcie poligraficznym, ale jest konieczna, aby w pełni wykorzystać możliwości druku cyfrowego. Jedną z największych zalet dzisiejszych technologii druku cyfrowego jest możliwość dostosowania wydruku do potrzeb odbiorcy za pomocą zmiennych danych - a dostosowanie może wykraczać poza "wstaw tutaj imię odbiorcy". W dzisiejszych czasach, jeśli posiadasz odpowiednie dane, zmienne obrazowanie może być użyte do dostosowania drukowanego elementu do preferencji odbiorcy. Na przykład, zamówienie może zostać dostarczone z wydrukowanym elementem zawierającym produkty, które klient oglądał online, ale nie dokonał zakupu. Albo katalog może zawierać tylko zdjęcia produktów, które są podobne do tych zakupionych w przeszłości. Koncepcja jest podobna do reklam na Facebooku, ale druk ma tę zaletę, że dodaje komunikaty o marce (i jest mniej przerażający).

2. Poznaj swój sprzęt drukarski - rodzaj stosowanej technologii druku należy rozważyć na początku każdego projektu drukowania, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Dlaczego? Między drukiem offsetowym, cyfrowym i atramentowym, istnieje szeroka gama urządzeń drukarskich używanych obecnie, z których wszystkie używają różnych rodzajów atramentów i różnie reagują na różne papiery. W przypadku samego druku cyfrowego, różne kombinacje atramentów i sprzętu mogą prowadzić do nieco innych odczuć i wyglądu. Na przykład, można zauważyć, że niektóre maszyny pozostawiają bardziej błyszczące wykończenie na wydrukowanym kawałku, podczas gdy niektóre wyglądają (i są w dotyku) bardziej matowe. Te końcowe wyniki mają wpływ na rezultat projektu. Aby uniknąć niechcianych niespodzianek, najlepszą rzeczą do zrobienia na początku projektu jest uzyskanie kilku wydrukowanych próbek z drukarki. W ten sposób, będziesz mieć lepsze wyobrażenie o tym, czego można oczekiwać od końcowego kawałka.

3. Uniknij katastrofy w druku - Dzisiejsze nowsze prasy cyfrowe (jeśli używają papieru przeznaczonego do druku cyfrowego) pięknie drukują bryły bez smug i drukują nad fałdami bez pękania, o ile element jest prawidłowo punktowany i składany oraz składany zgodnie z ziarnem. Ale w rzeczywistości nie każda drukarnia posiada najnowszy sprzęt do druku cyfrowego.

Jest to kolejny przypadek, w którym wydrukowane próbki z drukarki na początku projektu może być najlepszym przyjacielem. Na przykład, jeśli zauważysz pęknięcia wzdłuż krawędzi fałdy w wydrukowanych próbkach, które otrzymasz, możesz poinstruować drukarza, aby punktował i składał zgodnie z ziarnem, wybrał niższą gramaturę papieru - lub możesz zdecydować się na zachowanie szczególnej ostrożności i całkowicie unikać pokrycia farbą na fałdzie. Jeśli zauważysz smugi w dużych obszarach stałych, dodanie subtelnego wzoru jest doskonałym rozwiązaniem.

4. Używaj papieru przeznaczonego do sprzętu drukującego - Mimo że możliwości sprzętu do druku cyfrowego w ostatnich latach poszły naprzód, jedno porzekadło pozostaje aktualne: aby uzyskać doskonałe rezultaty, wybierz papier, który został zaprojektowany specjalnie dla danego typu używanego sprzętu do druku cyfrowego. W języku nietechnicznym oznacza to, że obecnie dostępnych jest wiele urządzeń do druku cyfrowego, a stosowane w nich atramenty są bardzo różne w zależności od technologii.

Solidny proces planowania projektu pomoże uniknąć drukarskich katastrof. Wybór papieru przeznaczonego do konkretnego sprzętu również przyczyni się do sukcesu w planowaniu projektu. Masz większe szanse na to, że NIE rozczarujesz się po otrzymaniu ostatecznych wyników z drukarni i NIE rozczarujesz klienta jakością druku, trwałością i wydajnością wydrukowanej pracy.

Tagi: Design & Print Production Tips, Planowanie projektu