15+ Pro NFT Tips for Beginners + How to Invest in NFTs

6 października 2022

Szukasz wskazówek dotyczących NFT? I jak inwestować w NFT? Nie winimy cię za to.

Rynek Bitcoin był w ostatnich latach bardziej zmienny niż kiedykolwiek. Kryptowaluty są ryzykownymi inwestycjami dla większości ludzi ze względu na ich zmienność.

wiadomość sponsorowanaTokeny niezabezpieczone (NFT) są metodą uczestniczenia w boomie kryptowalutowym przy jednoczesnym unikaniu niektórych zagrożeń. NFT to tokenizowane aktywa o stałej wartości, a nie wahające się wraz z innymi walutami, takimi jak Bitcoin czy Ethereum. Mówiąc inaczej, nie są one zamienne; są jedyne w swoim rodzaju.

Reszta tego artykułu pomoże Ci dowiedzieć się, co czyni te cyfrowe aktywa wyjątkowymi i jak możesz zacząć inwestować w NFT już teraz.

Sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dotyczące NFT dla początkujących inwestorów!

Czym dokładnie są NFTS i jak działają?

Token niefunkcjonalny jest unikalnym aktywem cyfrowym przechowywanym na blockchainie. NFT są zdecentralizowane i open-source, więc każdy może je wykorzystać.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie, zobacz nasz przewodnik po tym, czym jest NFT.


wiadomość sponsorowanaW skrócie, protokoły NFT pozwalają użytkownikom na bezpośredni transfer produktów bez pośrednika.

Zalety zakupu NFTS

NFT są niezwykle wszechstronne, co jest jedną z ich najbardziej kuszących cech. Możesz nimi handlować na giełdach kryptowalutowych, a także wykorzystywać je do tworzenia cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich, zdecentralizowanych aplikacji i gier online, takich jak te gry NFT.

Te tokeny mają swoją wartość, określoną przez rzadkość i popyt ze strony graczy, artystów i każdego, kto chce kupić aktywa za pośrednictwem technologii blockchain. Biorąc to pod uwagę, łatwo jest zobaczyć, dlaczego NFT są tak popularną i zyskowną opcją inwestycyjną.

Istnieje również koncepcja znana jako tokenizowane NFT, która symbolizuje niezbywalne aktywa cyfrowe na blockchainie. Oto kilka dodatkowych powodów, dla których NFT są tak popularne:

 • NFTsą swobodnie dostępną technologią. Ten protokół pozwala każdemu stworzyć swoje cyfrowe aktywa, co implikuje, że możesz tokenizować cokolwiek.
 • Są one prostą metodą pokazania, że jesteś właścicielem konkretnego przedmiotu lub kolekcji. Te cyfrowe aktywa obejmują wirtualne aktywa gry, dzieła sztuki, akcje firmy i inne tokenizowane aktywa.
 • Są one adaptowalne i skalowalne, co oznacza, że nie staną się przestarzałe tak szybko jak starsze technologie.
 • NFT mają kilka zastosowań w świecie rzeczywistym. Możesz na przykład użyć ich do przeniesienia własności rzeczy naturalnej z jednej osoby na drugą, nabyć cyfrowe dzieło sztuki za pomocą kryptowaluty lub stworzyć jedyną w swoim rodzaju monetę na potrzeby kolejnej kampanii crowdfundingowej Twojej firmy.

Jak inwestować w NFTS?

wiadomość sponsorowana


Kupno NFT za fiat cash na giełdzie takiej jak Binance czy IDEX lub alternatywnej jest jednym z najprostszych sposobów inwestowania.

Użytkownicy mogą wymieniać Ethereum i inne tokeny ERC-20 na popularne NFT, takie jak Cryptokitties, Decentraland MANA i Theremin na tej stronie. Zobacz więcej najlepszych projektów NFT tutaj.

Sprzedaż lub wymiana swoich aktywów cyfrowych na inne NFT lub kryptowaluty to kolejna opcja inwestowania w NFT. Te tokeny mogą być często sprzedawane za darmo na EtherDelta lub wymieniane na inne waluty oparte na blockchainie, takie jak Bitcoin.

Jakie są najlepsze sposoby na zakup, sprzedaż, handel lub gromadzenie tych tokenów?

Blockchain ułatwia zakup, sprzedaż, handel i gromadzenie aktywów cyfrowych. Poniżej przedstawiamy, jak to działa:

 • Zarejestruj się na giełdach kryptowalutowych, takich jak IDEX, które pozwalają Ci wymienić Ethereum lub Bitcoin na inne NFT lub tokeny.
 • Na IDEX możesz kupić popularne NFT, takie jak Cryptokitties, za fiat.
 • Kiedy już masz swoje NFT, handluj nimi na zdecentralizowanych giełdach, takich jak ForkDelta lub EtherDelta z innymi użytkownikami. Możesz również użyć tych platform do sprzedaży lub wymiany NFT na inne aktywa cyfrowe, takie jak Ethereum i Bitcoin.
 • Jeśli jesteś zainteresowany zbieraniem tych aktywów cyfrowych, sprawdź OpenSea i Rarebits, które mają tysiące NFT na sprzedaż. Możesz kupować i sprzedawać tokeny za gotówkę fiat oraz kryptowaluty takie jak Ethereum i Bitcoin na tych giełdach.

Gdzie można znaleźć dobre oferty sprzedaży NFT?

Jeśli próbujesz kupić lub sprzedać NFT, pamiętaj, że podaż i popyt zazwyczaj napędzają rynek. Im bardziej wzrasta cena tokenizowanego aktywa, tym bardziej staje się ono popularne. W związku z tym lepiej jest kupować popularne NFT, gdy pojawiają się po raz pierwszy, aby móc je szybko i z zyskiem sprzedać.

Następną najlepszą opcją dla większości inwestorów jest szukanie niedrogich monet i nabywanie ich zanim staną się powszechne. Tą techniką może być inwestowanie w nową platformę opartą na blockchainie, zanim zyska ona przyczepność lub zakup NFT, które jeszcze nie zostały wydane. Kanały NFT Discord podają aktualne informacje na temat nadchodzących NFT.

Zobacz najlepsze rynki NFT tutaj.

15 wskazówek dotyczących NFT oraz jak inwestować w NFT

1. Strona Ekspertyza i Reprezentacja Zespołu

W ciągu ostatnich dwóch lat w branży pojawiło się fantastyczne zjawisko: anonimowi twórcy. Podczas gdy kiedyś była to ogromna czerwona flaga, teraz wymaga to nieco więcej dochodzenia.

Najlepiej byłoby, gdybyś nie dyskontował kolekcji NFT zespołu, ponieważ są bezimienni. Pamiętaj, że całkowicie anonimowa grupa założyła Bored Ape Yacht Club i nikt nie wiedział, kim są przez długi czas, zanim ich tożsamość została ujawniona, rzekomo wbrew ich wyborowi.

wiadomość sponsorowana


NFT BAYC były w szczytowym okresie cenowym (cena podłogowa przekraczająca 300 tys. dolarów za małpę), kiedy to się stało, i nikt z załogi nie miał żadnych skrupułów.

Innymi słowy, zamiast skupiać się na tożsamości zespołu, skup się na jego osiągnięciach i reputacji. Deweloperzy, którzy pozostają anonimowi, mogą być jednak niezwykle profesjonalni i oddani. Oszustów można znaleźć nawet w publicznych zespołach. Zamiast podejmować szybką decyzję w oparciu o te czynniki, przeprowadź obszerne dochodzenie, aby określić, czy zespół ma wartość.

Kolejną rzeczą do przemyślenia jest to, czy zadeklarowali oni jakiekolwiek partnerstwo lub współpracę. Może to być współpraca z innymi firmami lub partnerstwo ze znanymi i dobrze przyjętymi deweloperami z dorobkiem.

2. Społeczność

Jeśli zapytasz kogokolwiek, dlaczego BAYC odnosi takie sukcesy, prawie na pewno odpowie, że jednym z powodów jest społeczność. Ludzie lubią logo BAYC i z dumą pokazują swoje małpy jako zdjęcia profilowe i na towarach.

Wybierając projekt do zainwestowania, szukajcie społeczności, która stara się jak najlepiej reprezentować kolekcję i, co ważniejsze, napędzać ją do przodu.

Pamiętaj jednak, że społeczność NFT opiera się głównie na Discordzie, a wiele projektów wykorzystuje boty, aby nadmuchać społeczność i sprawić, by wyglądała na bardziej ożywioną. Boty są łatwe do rozpoznania, jeśli przeprowadzisz dokładne badania.

Bierz udział w rozmowach i obserwuj jak zachowują się poszczególne osoby, aby określić ich jakość.

Społeczność jest nową walutą.

3. Roadmapy

Dobre projekty mają dobrze przemyślane harmonogramy. Choć nie zawsze tak jest i nie chodzi o to, by twierdzić, że wszystkie doskonałe projekty zaczynają się od planu, to jednak częściej tak jest.

Szukaj ogromnych roszczeń w niewiarygodnie krótkich terminach, aby ocenić wykonalność mapy drogowej. Jeśli zobaczysz coś podobnego, być może będziesz chciał ponownie rozważyć swoją decyzję. Dobre projekty rozwijają się powoli i stabilnie, preferując jakość nad ilością i nie polegając na każdym nowym wydaniu kodu, aby podnieść ich cenę podłogi.

4. Unikalne dzieła sztuki

Znalezienie jedynego w swoim rodzaju dzieła sztuki było kiedyś dobrym pomysłem, ale to już nie to. Musi być rozpoznawalne, nawet jeśli jest to zdzierstwo. Na przykład Bored Ape Yacht Club stworzył nową kolekcję NFT i zrzucił ją na członków BAYC - Mutant Ape Yacht Club. Pomimo tego, że jest to pochodna, BAYC NFT mogą również zostać potraktowane Mutant Serum i przekształcone w mutanty. MAYC, jak często jest nazywany, okazał się być niezwykle udaną kolekcją.

Sztuka jest subiektywna, nie ma dwóch osób, które postrzegają ją w ten sam sposób. CryptoPunks może nie wydawać się najdelikatniejszym dziełem sztuki, ale może rezonować z cypherpunkami, koderami i konstruktorami. Starannie narysowany NFT ze wszystkimi zawiłościami może wydawać Ci się niezwykle atrakcyjny, jednak społeczność może nie odebrać go dobrze.

Bądź też na bieżąco z najnowszymi trendami - co może stać się wirusem?

5. Strona internetowa

Ponownie, w przypadku NFT, posiadanie zagmatwanego ciągu funkcji i pięknej grafiki nie jest tak konieczne jak myślisz.

Musi ona jednak pokazywać, że zespół pomyślał o niej, a nie tylko wrzucił ją do jednego worka w ciągu kilku godzin, aby szybko zarobić.

6. Utrzymuj kulturę memów przy życiu

Chociaż nie każda inicjatywa NFT oparta na memach odnosi sukces, błędem jest zanikanie memów. Może nie są one oparte na solidnej logice ekonomicznej, ale przemawiają do mas. Co więcej, memy stały się istotnym elementem biznesu bitcoinowego i nie można ich lekceważyć.

To nie przypadek, że małpy są reprezentowane w najdroższej kolekcji NFT, Bored Ape Yacht Club. Podczas lata Defi w 2020 roku, hasło "let's ape in" konkretnej kryptowaluty rozpowszechniło się i stało się jednym z najpopularniejszych memów w społeczności.

Akademia Degenerate Ape, kolejna popularna kolekcja w sieci Solana, podobnie ugruntowała swoją pozycję jako inicjatywa bluechip w swoim ekosystemie.

7. Ekskluzywność

BAYC stał się wirusem częściowo dlatego, że był wyjątkowy. Ponieważ niewiele osób wiedziało o jego wydaniu, wybicie całej kolekcji zajęło około dwóch dni.

Jeśli tysiące ludzi walczy o bicie, to są szanse, że wielu z nich chce sprzedać je z zyskiem i ponownie wprowadzić na listę. Ten pośpiech jest obecną rzeczywistością i wydaje się być bardzo podobny do manii IDO z zeszłego roku, kiedy to ludzie walczyli, aby dostać się na allowlistę, a następnie zrzucić ją na rynek tak szybko, jak to możliwe.

Co więcej, wiele korporacji dołącza do areny NFT - widzieliśmy już Samsunga, Adidasa, Nike i innych. Zobacz nasz artykuł o sneakersach NFT.

To nadchodzące zainteresowanie ze strony dużych firm oznacza, że z biegiem czasu, niebieskie kolekcje NFT będą tymi, które były dobrze finansowane od samego początku, podnosząc poprzeczkę sukcesu.

8. Na którym Blockchainie są oparte?

Ethereum jest wykorzystywane w zdecydowanej większości wysoce skutecznych kolekcji NFT. Nie jest również zaskoczeniem, że rynki NFT oparte na Ethereum mają wyższy wolumen niż inne.

Solana i inne projekty, takie jak Binance Smart Chain, Avalanche i inne, są w ich śladzie. Mniej popularne sieci mają mniej kupujących i sprzedających, co oznacza mniejszą płynność.

9. Celebryci i influencerzy

Byłoby najlepiej, gdybyś również wziął tę wskazówkę z ziarnem soli, ponieważ widzieliśmy kilka wspieranych przez celebrytów przedsięwzięć kryptowalutowych, które okazały się być całkowitymi oszustwami. Najnowszym przykładem, w styczniu 2022 roku, był projekt o nazwie Ethereum Max, który był wspierany przez wysoko postawionych celebrytów, w tym Kim Kardashian i Floyda Mayweathera, z których obaj zostali pozwani za swoje zaangażowanie.

Do pewnego stopnia jednak, odwrotność jest również prawdziwa. Bored Ape Yacht Club stał się tak popularny, że gwiazdy takie jak Justin Bieber, Eminem, Serena Williams, Steph Curry i inni noszą markę BAYC i posiadają NFT.

Innymi słowy; musisz być niezwykle wybredny i upewnić się, że dokładnie zbadasz influencerów i celebrytów projektu (jeśli tacy istnieją). Najlepiej byłoby pomyśleć o ich reputacji przed podjęciem tej decyzji.

10. Cena i wolumen

Po wejściu na otwarty rynek, projekty bluechip mają tendencję do radzenia sobie lepiej niż inni w zakresie wolumenu i ceny. Tokeny niefunkcjonalne są właśnie takie. Oznacza to również, że w przeciwieństwie do handlu kryptowalutami, musisz znaleźć kupca na swoje NFT - nie możesz po prostu nacisnąć przycisku "sprzedaj", aby je upłynnić.

Z tego powodu powinieneś priorytetowo traktować inicjatywy o wysokiej płynności nad tymi o niskiej płynności. Jeśli dołączysz do kolekcji o stopniowo spadającym wolumenie, narażasz się na niebezpieczeństwo, że nie będziesz w stanie sprzedać swoich NFT i utkniesz z nimi, dopóki nie pojawi się kupiec.

11. Dywersyfikacja posiadaczy

Zaletą otwartych rynków NFT, takich jak OpenSea, jest to, że możesz szybko sprawdzić, czy podaż w danej kolekcji jest bardzo skoncentrowana, czy też zróżnicowana.

Ogólnie rzecz biorąc, spodziewałbyś się solidnej inicjatywy z dużą liczbą zwolenników. Oczywiście, jedna osoba może zarejestrować wiele adresów ETH i posiadać wiele NFT, ale niezależnie od tego, chcesz zobaczyć dużą liczbę posiadaczy, dzięki czemu seria jest mniej scentralizowana.

12. Zużycie NFT


Upewnij się, że kupisz NFT, który ma niski wskaźnik zużycia. Cyfrowa wersja produktu, która z czasem staje się nieświeża, nie jest czymś, co chcesz kupić. NFT, będące formą sztuki kryptograficznej, mogą wydawać się odległą przyszłością, jednak łatwo o nich zapomnieć.

Sztuka fizyczna może z czasem ulec zniszczeniu z powodu uszkodzenia przez światło, które powoduje matowość, pęknięcia farby lub zniekształcenia spowodowane transportem przedmiotu sztuki. Z tego powodu muzea wydają miliony dolarów każdego roku, aby zapewnić swoim dziełom sztuki jak najlepsze warunki.

W erze cyfrowej, NFT nie mają takiego samego poziomu bezpieczeństwa. Wpływ czasu na cyfrowe dzieła sztuki jest nadal możliwy. Z biegiem czasu pikselizacja może powodować powstawanie cyfrowych magazynów, w tym wyblakłych wizualizacji, przeskoków w treści i innych problemów z NFT sprzedawanymi jako NFT.

Rozważ długoterminowe konsekwencje inwestowania w NFT lub firmę NFT, lub inwestowania swojego czasu i pieniędzy w tworzenie NFT. Dzisiejsza sztuka kryptowalutowa może za kilka lat nie wyglądać tak dobrze jak teraz.

13. Kradzież sztuki cyfrowej

Wraz ze wzrostem kradzieży NFT, bycie na bieżąco i świadomość potencjalnie ryzykownych NFT jest bardzo ważne, jeśli chcesz zainwestować w NFT, która zapewni ci spokój. Podczas gdy blockchainy są prawie niemożliwe do zhakowania, a manipulowanie księgami ledowymi jest bardzo mało prawdopodobne, kradzież sztuki nie jest całkowicie wykluczona. Nie tylko ledgery i blockchainy mogą zostać zakłócone, ale możliwość podszywania się pod dzieła sztuki jest również bardzo realna.

Artysta Derek Laufman wypowiedział się na Twitterze na temat tego, jak łatwo jest oszukać kupujących na platformie NFT. Twierdzi on, że jest to sprzeczne z całym urokiem platformy, ponieważ blockchainy mają dotyczyć zweryfikowanych dzieł artystów.

Przed zakupem NFT należy rozważyć niebezpieczeństwa związane z blockchain ledgers, które mogą nie być reklamowane.

14. Ciągłe przerzucanie NFT

Jako inwestor powinieneś być ostrożny przerzucając NFT. Inwestowanie w NFT to zupełnie nowa gra w piłkę, dlatego ta rada jest krytyczna.

Kiedy nabywasz NFT z dyskontem, a następnie sprzedajesz je po wyższej cenie, to w zasadzie "przerzucasz NFT". Aby to zrobić, konieczne jest śledzenie nadchodzących wydań NFT i wyszukiwanie najwspanialszych nowych pomysłów.

Flipowanie NFT wymaga wielu badań i zagłębienia się w rynek NFT, dlatego też mantra "kupuj plotki, sprzedawaj nowości" jest tutaj trafna. Moonbird NFT pochodzi od dobrze szanowanego zespołu, ale jego cena mennicza była astronomicznie wysoka, więc zachowaj ostrożność, nawet jeśli przeprowadziłeś swoje badania. Jeśli mamy być szczerzy, to naprawdę trudno jest inwestorom przerzucić NFT, chyba że wkładają w to dużo czasu każdego dnia.

15. Prawa autorskie i użyteczność

Sprawdź mapę drogową przed miętą; to badanie pomaga określić użyteczność projektu. Prostsze, jeśli już jest - co zespół robi dla swoich posiadaczy NFT? Ciesząc się z przychodów mennicy czy energicznie zwiększając inicjatywę i jej zastosowania?

Podczas gdy ekskluzywność może skusić zaangażowanie, użyteczność miałaby długoterminowe korzyści. Hojnie nagradzali posiadaczy BAYC, co zaowocowało dwiema kolekcjami, które zostały zrzucone na istniejących posiadaczy lub pozwolono im bić wyłącznie dla nich, zwiększając wartość.

Jako posiadacz, możesz być uprawniony do czegoś innego niż niepodatny na gnicie JPEG. Nie trzeba być prawnikiem od praw autorskich, ale każda kolekcja NFT decyduje, na co pozwolić, a czego zabronić. Weź pod uwagę poniższy przypadek.

Właściciele NFT mogą robić z nimi co chcą, o ile mogą zweryfikować własność. Jednak niektóre kolekcje ograniczają lub obciążają właścicieli za korzystanie z ich NFT. Trochę dalszych badań na stronie projektu może łatwo udowodnić tę wskazówkę.

Podsumowanie wskazówek dotyczących NFT

Tokeny niefunkcjonalne mocno zadomowiły się w sektorze kryptowalut i nie ma wątpliwości, że będą tam jeszcze przez długi czas.

Jednakże, wraz z rosnącym szumem, rośnie też liczba oszustw. Miejmy nadzieję, że poniższe porady przydadzą się przy wyborze kolekcji, aby zanurkować w inwestowanie w NFT.

Jak w przypadku każdej innej inwestycji, upewnij się, że właściwie zbadałeś projekt lub kolekcję NFT, w którą chcesz zainwestować, albo ryzykujesz zakup bezwartościowych JPEG-ów.

Żadne z powyższych stwierdzeń nie jest poradą finansową. Zrób swoje własne badania.


Powiązane posty dotyczące NFT

 • Ostateczna lista zasobów NFT
 • Najlepsze czcionki dla projektów NFT
 • Najlepszy program do tworzenia NFT
 • Krople NFT: Co musisz wiedzieć
 • Ewolucja NFT: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość
 • Jak zarabiać pieniądze dzięki NFT
 • Najczęściej zadawane pytania dotyczące NFT