10 porad, dzięki którym staniesz się lepszym projektantem stron internetowych

10 maja 2023

Ten artykuł został stworzony przez Stephanie Norman.

Gdybyś próbował samodzielnie opanować projektowanie stron internetowych, niechybnie znalazłbyś się w stresujących sytuacjach. Projektanci stron internetowych, którzy odnieśli sukces, nie polegają wyłącznie na własnych umiejętnościach i wysiłkach; uczą się również z doświadczeń innych ludzi.

wiadomość sponsorowanaOczywiście wszyscy mistrzowie tego fachu mają swoje tajemnice, którymi nie chcą się dzielić, ale ich praktyki i produkty mówią same za siebie.

Jeśli chcesz zbliżyć się do doskonałego projektu, musisz doskonalić swoje umiejętności na różnych poziomach. Nie ma znaczenia, czy jesteś weteranem projektowania, czy dopiero zacząłeś odkrywać finezje; zawsze możesz wdrożyć następujące 10 wskazówek, aby stać się lepszym w tym, co robisz.

1. Podążaj za tutorialami!

Poważnie, nigdy nie można znudzić się tutorialami. Projektanci stron internetowych zawsze mają nowe rzeczy do nauki, więc muszą utrzymywać kontakt z rzeczywistością. Nie możesz stać się lepszy, jeśli zignorujesz trendy i zdecydujesz, że to, co wiesz, jest wystarczająco dobre. Kiedy chcesz wypróbować nowy program lub dodać nową funkcję do swojego projektu, podążanie za tutorialem jest najlepszym sposobem na zwiększenie swoich umiejętności. Postaw sobie za cel, aby każdego miesiąca nauczyć się czegoś nowego. Upewnij się, że opanujesz nowe umiejętności, które zdobędziesz; nie chcesz być powierzchowny.

Oczywiście, czytanie i oglądanie tutoriali nie wystarczy. Musisz podążać za tropem, dużo ćwiczyć i wdrażać rzeczy, których się nauczysz we własnych projektach.

2. Ucz się z doświadczenia eksperta!

Zawsze musisz być świadomy aktualnych trendów w niszy projektowej. Dlatego musisz śledzić dobre blogi, dołączać do forów tematycznych, badać design popularnych stron internetowych, plakatów, magazynów, gier itp. Jeśli odizolujesz się od internetowej społeczności projektantów stron internetowych, przegapisz mnóstwo okazji, by stać się lepszym w tym, co robisz.


wiadomość sponsorowanaKiedy natkniesz się na wybitny projekt, przeanalizuj go w najdrobniejszych szczegółach. Co sprawia, że jest tak wspaniały? Jedno spojrzenie na stronę zaprojektowaną przez eksperta może zmienić Twoje własne podejście do projektu, nad którym pracujesz. Nie zapominaj o czytaniu blogów! Dają one pomysły, spostrzeżenia, tutoriale i inspiracje, które mogą zmienić Cię w lepszego projektanta!

3. Korzystaj ze szkicownika!

Jest to klasyczne narzędzie, którego potrzebuje każdy projektant. Kiedy musisz uporządkować koncepcję i zdobyć nowe pomysły, po prostu chwytasz swój szkicownik i zaczynasz projektować w miarę napływu inspiracji. Tablety również umożliwiają łatwe szkicowanie, ale uczucie tworzenia projektu na papierze jest niezastąpione. Ta technika może poprawić twoje osiągnięcia przez etap burzy mózgów, więc ogólny proces projektowania będzie bardziej efektywny.

4. Wypróbuj test zmrużenia oka!

Z całego tego czasu spędzonego przed ekranem komputera, twoje zmysły mogą stać się niewyraźne. Czy próbowałeś kiedyś odejść i spojrzeć z częściowo zamkniętymi oczami? Tak reagują Twoje oczy, gdy na Twój wzrok wpływa silne światło, a Ty starasz się widzieć wyraźniej. Gdy zmrużysz kilka razy oczy, widoczne będą tylko wyróżniające się aspekty Twojego projektu. To da Ci jasne zrozumienie punktów centralnych.

5. Uprość nawigację po projekcie

Złożony projekt strony internetowej może wydawać się atrakcyjny na pierwszy rzut oka, ale zdecydowanie nie jest to coś, z czym przypadkowy odwiedzający chce mieć do czynienia. Jeśli wpleciesz zbyt wiele opcji, osiągniesz efekt przeciwny do zamierzonego: zamiast uprościć doświadczenie użytkownika, przytłoczysz go, czyniąc wszystko zajętym. Ostatnią rzeczą, jakiej chce użytkownik, jest tracenie czasu na próby znalezienia tego, czego potrzebuje.

Spróbuj tego eksperymentu: usuń rozwijane menu i zmniejsz liczbę linków na pasku bocznym lub w nagłówku strony.

6. Dodaj wysokiej jakości zdjęcia!

wiadomość sponsorowana


Każde zdjęcie o niskiej rozdzielczości sprawia, że wyglądasz jak amator. Istnieje więcej niż wystarczająco dużo najwyższej jakości zdjęć, z których możesz wybierać, aby osiągnąć powabny efekt. Nie decyduj się na tanie (lub co gorsza darmowe) zdjęcia stockowe, które można zobaczyć na setkach innych stron internetowych. Możesz zatrudnić profesjonalnego fotografa lub kupić prawa autorskie do największych, najbardziej trafionych zdjęć, które znajdziesz w sieci.

Jeśli masz oko do fotografii, to można dostać ładny aparat i dodać zrobić projekt jeszcze bardziej osobisty.

7. Czarny, biały i szary powinny być twoim punktem wyjścia!

Najlepszym sposobem, aby rozpocząć projekt jest z odcieniami szarości. Następnie, można stopniowo przejść do koloru. Takie podejście pozwala stworzyć projekt, który skupia uwagę odbiorcy na najważniejszych punktach.
Projekt wizualny w odcieniach szarości ze starannie rozmieszczonymi popsami koloru zapobiegnie efektowi nadmiernie zaprojektowanej strony.

8. Używaj prostych narzędzi do tworzenia próbek strony

Kiedy potrzebujesz stworzyć szybki prototyp strony, nie musisz komplikować sprawy za pomocą Photoshopa i innych czasochłonnych narzędzi. Do tworzenia próbek możesz użyć programuPowerPointlubKeynot. Nie każdy etap Twojego postępu musi być dziełem sztuki Photoshopa. Kiedy uprościsz swoje podejście, natychmiast staniesz się bardziej produktywny.

9. Unikaj pokazów slajdów i karuzeli

Ten typ treści wydaje się odpowiedni, gdy chcesz zamieścić wiele informacji na jednej stronie. Jednak nie jest to to, co preferują odbiorcy. Większość Twoich odwiedzających nie pozostanie na stronie wystarczająco długo, aby poznać wszystkie szczegóły, które chcesz zaserwować. Jeśli tytuł i obrazy nie są całkowicie istotne dla wiadomości, która dostała ich na stronę, twoi goście będą naprawdę sfrustrowani. Kiedy chcesz zwrócić czyjąś uwagę, wystarczy dostarczyć to, co obiecałeś i pozbyć się nieistotnych treści.

10. Zadbaj o "fałdę"!

To część strony, która jest widoczna nawet wtedy, gdy odwiedzający przewija stronę w dół. Potrzebujesz jej ze względu na uproszczenie nawigacji, ale musisz zainwestować mnóstwo wysiłku w projekt fałdy, jeśli chcesz wykorzystać cały jej potencjał.

Chcesz maksymalnie wyeksponować główne punkty swojego menu i wezwania do działania, więc powinieneś umieścić je powyżej fałdy. W ten sposób natychmiast przyciągną uwagę odwiedzającego.

Stała praca i postęp - to recepta na sukces!

Projektowanie stron internetowych jest kategorią elastyczną. Zawsze jest coś nowego, czego można się nauczyć i spróbować. 10 powyższych wskazówek da Ci punkt wyjścia, ale musisz zrozumieć, że sukces, który osiągniesz będzie wprost proporcjonalny do Twojego poziomu zaangażowania.

-

Stephanie Norman z Sydney jest profesjonalnym pisarzem już od 4 lat. Ponadto, pracuje jako specjalista ds. marketingu treści i projektant stron internetowych w Australian Writings, firmy, która oferuje pomoc w zadaniach dla studentów. Możesz śledzić ją na Facebooku i Google+.