Jakie fotoksiążki kupić? cz. II

3 października 2018

Jak zamówić fotoalbum

Format

Wybór dostępnych formatów jest ogromny. Nie wszystkie jednak okazują się dobre. Można zamówić oczywiście fotoksiążkę o wymiarach 15x10cm, ale ciężko będzie ją odpowiednio zaprojektować, a przeglądanie jej nie będzie zbyt przyjemne. Zdecydowanie najlepszym wyborem są średniej wielkości rozmiary, najlepiej kwadratowe lub panoramiczne - poziomie.. Z kolei duże formaty do doskonały pomysł na prezent (np. 28×36 cm lub 36×28).

Okładka

Okładka decyduje o pierwszym wrażeniu. Musi być więc starannie wykonana. Sam projekt to jednak nie wszystko, liczy się także materiał z jakiej zostanie wykonana. Do wyboru mamy:

  • Oprawę miękką
  • Oprawę twardą
  • Oprawę twardą typu Soft Touch

Oprawa miękka - Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Okładka tego typu jest elastyczna, miękka i zajmuje mało miejsca. Nie prezentuje się jednak zbyt dobrze, a także łatwo się niszczy

Oprawa twarda - Dużo bardziej elegancka i wytrzymała. Dobrze chroni wnętrze książki.

Oprawa twarda Soft Touch - Twarda okładka pokryta skórką, płótnem lub laminatem. Jest jednocześnie wytrzymała i przyjemna w dotyku.

Warto rozważyć okładkę typu passe-partout, czyli ze specjalną ramką, w której umieszcza się wybraną fotografię.

Można także zdecydować się na okładkę z aluminium, albo 3D lub z drewna. Są to jednak dużo droższe i bardziej ekskluzywne rozwiązania.

Produkcja fotoksiążki

Papier

Papier w głównej mierze decyduje o tym jak prezentuje się fotoksiążka. Najlepszym wyborem jest satynowy papier kredowy, który łączy elegancję z niską ceną. Nie brakuje jednak innych opcji jak np. papier półmatowy, błyszczący i metalizowany. Jakość papieru będzie zależeć od gramatury. Wyróżniamy:

  • gramaturę niską
  • gramaturę średnią
  • gramaturę wysoką

Gramatura niska (100-150g/m²) to rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić. Nie uda się jednak dzięki niej osiągnąć wspaniałego efektu wizualnego. Nie oznacza to jednak, że nie ma sensu przygotowywać takiej fotoksiążki. Jeśli będziemy ja często przenosić to jest to nawet dobre rozwiązanie, gdyż nawet jak się zniszczy, to nie będzie jej tak bardzo zal.

Gramatura średnia (150-200g/m²) to w większości przypadków wystarczająca klasa papieru. Zapewnia dużą trwałość i wygląda bardzo dobrze.

Gramatura wysoka (powyżej 250g/m²) zapewnia dużą sztywność i nadaje się na produkty z najwyższej półki. Jest to wybór ekskluzywny, ale i odpowiednio droższy od lżejszych arkuszy papieru.

Warto rozważyć także wybór papieru fotograficznego, na którym zdjęcia będą wywoływane. Pozwoli to na osiągnięcie lepszego efektu i najlepszą jakość zdjęć.

Sposób łączenia kart

Możemy zdecydować się na:

  • karty łączone spinaczem
  • karty klejone
  • karty szyte

Najlepiej z tego wszystkiego sprawuje się łączenie szyte, które zapewni doskonały wygląd, a także trwałość. Nie warto decydować się na łączenia spinaczem, gdyż jest mało efektowne i ogólnie niezbyt atrakcyjne.

Cena za fotoksiążkę posiadającą 30 stron w miękkiej okładce  w rozmiarach B5 to około 25-30zł. Nieco większa fotoksiążką ale na najlepszym papierze i w twardej oprawie może kosztować już 200zł. Jeśli chcemy zdecydować się na same najlepsze rozwiązania to musimy liczyć się z wydatkiem nawet i 500zł.

Zobacz również: Jakie fotoksiążki kupić? cz. I >>